Calendar

Calendar

  1. Wednesday

    Wednesday 21 February

    1. 08:50Yr 11 & 13 Mock Examinations
    2. 10:40Prefects Meeting
    3. 14:45Netball v Norwich High (a): U13A, B, C & D
    4. 14:45Netball v Norwich High (h): U12A, B, C & D
  2. Thursday

    Thursday 22 February

    1. 08:50Yr 11 & 13 Mock Examinations
    2. 14:45Netball v Norwich High (h): U15A, B, C & D
    3. 16:10Cambridge Physics Lecture: 'Our Sun: Friend or Foe?' Dr H Mason
    4. 16:45Swimming Gala (a): O16
    5. 17:00Yr 10 Public Speaking Competition - RL, HD, AN
  3. Friday

    Friday 23 February

    1. 08:50Yr 11 & 13 Mock Examinations
    2. 17:00Yr 10 Public Speaking Competition: HK, CS, HW
    3. 19:00Blake House Concert
  4. Saturday

    Saturday 24 February

    1. Duty Senior Staff: Mrs C A Stevens
    2. 08:50Yr 11 & 13 Mock Examinations
    3. 12:00Sailing v Oakham School (a)
    4. 12:30Hockey v Ipswich School (a): U13A & B
    5. 12:30Hockey v Ipswich School (a): U13C & D
    6. 12:30Hockey v Norwich School (h): 1st XI
    7. 13:00Kayaking: Depart for Thameside 2 Race
    8. 13:00Netball v Ipswich School (h): 1st & 2nd VIIs, U15A & B and U14A & B
    9. 13:30Basketball: Girls Yrs 11-13 Inter-House Competition
    10. 14:00Cross Country: East Anglian League Round 2
    11. 14:00Football Leagues 5: Yrs 11-13 Boys and Yrs 9-10 Boys
    12. 14:00Hockey v Norwich School (a): U15A & B
    13. 14:00Hockey v Norwich School (h): 2nd XI
    14. 14:00Hockey v Norwich School (h): U14A
    15. 14:15Netball v Ipswich School (h): U13A, B & C and U12A, B & C
    16. 14:30Basketball: Girls Yrs 9-10 Inter-House Competition
    17. 14:30Hockey v Ipswich School (a): U12A & C
    18. 15:00Big Band Spectacular! rehearsal
    19. 15:15Hockey v Norwich School (h): 3rd XI
    20. 15:15Hockey v Norwich School (h): U14B
    21. 15:30Hockey v Ipswich School (a): U12B & D
    22. 19:00Big Band Spectacular!
    23. 19:00St Vincent Sixth Form Dinner
  5. Sunday

    Sunday 25 February

    1. Duty House: Collingwood
    2. 08:00Kayaking: Thameside 2 Race - Reading to Marlow
    3. 08:00Felsted MUN
    4. 09:00Yr12 Geography Fieldwork Southwold
    5. 10:30Brunch
    6. 11:00Rugby: Uppingham Sevens tournament: 1st and U16 Boys VIIs
    7. 13:00Go Ape! trip (Hawke)
    8. 14:00Rock Band Workshop
    9. 19:00Chapel (Non-Uniform Service)
    10. 20:00Rock Band Gig
  6. Monday

    Monday 26 February

    1. House Councils meet this week
    2. Week 7B
    3. 08:20Felsted MUN
    4. 08:30Assembly in Chapel
    5. 08:50Yr 11 & 13 Mock Examinations
    6. 13:30Organ Recital
    7. 15:00Netball v Ipswich High (h): U14B, C & D
    8. 16:05Peer Support leadership training
  7. Tuesday

    Tuesday 27 February

    1. 08:30Chapel Speaker: Mr M Barraclough
    2. 08:50Yr 11 & 13 Mock Examinations
    3. 13:30Library Committee
    4. 15:00Hockey v New Hall (a): 2nd XI
    5. 15:00Netball v Langley (h): 1st & 2nd VIIs
    6. 17:00Riddle Society - Chemistry 'Poisons: Good and Bad'
    7. 18:00Preparation for confirmation
    8. 18:45de Leybourne Debating Society

To personalise this calendar follow the steps below:

Selecting "See more events" under the calendar allows you to:

1. see calendar events by day/week/month

2. selecting "Show Categories" allows you to:

view the 'corrected calendar' which shows corrections/updates to the calendar since the start of term

filter calendar events to show only individual categories (eg academic/sport/etc)

3. underneath the calendar seen in the 'more events' view are two links which allow you to:

subscribe to a calendar

download a calendar in iCal format